Adet Öncesi Gerginlik, Okul Performansı ve Beslenme İlişkisi

dergi kapak

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr Elif Oral ve arkadaşları tarafından tıp fakültesinde okuyan kız öğrenciler üzerinde yapılan çalışmaya göre adet öncesi dönemdeki davranışsal, duygusal ve fiziksel değişiklikler özellikle de ağrılı adet görme hem devamlılık hem de sınav performansı ile değerlendirilen okul performansını olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre ağrılı adet görme (dismenore) şikayeti olan %67 katılımcı daha düşük okul performansına sahip.Aynı araştırmaya göre karbonhidrat içeriği yüksek, abur cubur niteliğindeki yiyecek tüketimi adet öncesi belirti düzeyini yükseltiyor ve okul performansını olumsuz etkiliyor. Bu döneme yönelik olarak yapılacak ağrı kontrolü ve diyet önerileri ile özellikle abur cubur niteliğindeki yüksek karbonhidrat içerikli gıda tüketiminin azaltılmasının tedavi açısından önemli bir yeri olduğu vurgulanıyor.

Çalışmanın İngilizce ve Türkçe özet bilgilerine ulaşmak için aşağıda belirtilen linki tıklayabilirsiniz.

 http://www.scopemed.org/?mno=20917

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>