D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ DEPRESYONA NEDEN OLABİLİR

d vit 2

Ofis yaşamı içine sıkışarak zamanın çoğunu gün ışından mahrum geçiren günümüz insanında D vitamini eksikliği sık görülmektedir. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.B.D. Başkanı Prof Dr. Nazan Aydın’ın 2012 tarihli makalesi, D vitamin eksikliği ile ilişkili olabilecek psikiyatrik hastalıkları ele alıyor.Makalede, D vitamininin sinir sistemi için önemli bir biyokimyasal madde olduğu, nöron koruyucu maddelerin sentezlenmesinde görev aldığı ve hücre hasarlanmasını önleyen maddeleri artırdığı gösterilmiştir. D vitamini eksikliğinin depresyon, hafıza ve konsantrasyon sorunları üzerinde etkisi olması da beklenen bir durumdur.

İnsanların kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmesi ya da iklim koşulları nedeniyle daha az güneş ışığına maruz kalması ve dengesiz beslenme, D vitamini eksikliğine bağlı problemlerin yaygınlaşmasıyla sonuçlanmıştır. Mevcut bilimsel veriler 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) düzeylerindeki yetersizlik ile bazı psikiyatrik hastalıklar arasında da bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca D vitamini yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan bedensel hastalıklarda psikiyatrik bozuklukların da daha sık görülmesi bu ilişkiyi destekler niteliktedir. D vitamini sinir sistemi için önemli bir biyokimyasal madde olup koruyucu işlevleri olan nörotrofik faktörlerin sentezlenmesinde görev aldığı ve antioksidanları artırdığı gösterilmiştir. Monoaminlerin sentezlenmesinde rolü olduğundan hem duygudurumun düzenlenmesinde hem de bilişsel işlevler üzerinde etkisinin olması beklenen bir durumdur.

Makalenin özet metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir

http://pediatrikbilimler.turkiyeklinikleri.com/abstract-tr_62719.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>