Menopoz ve Ruh Sağlığı

menepoz

Duygudurum Bozuklukları ve Menopoza Bağlı Değişim :

Yapılan araştırmalara göre, kadınların ABD’de ortalama 52, Avrupa’da 50 ve Türkiye’de ise 46-47 yaşlarında menopoza girdiği belirtilmektedir. Bir çok kadın menopoz öncesinde düzensiz adet görürler (Mesela, kısalmış veya uzamış döngüler). Adet düzensizliğine bu dönemde yumurtalık hormonlarından salgılanan salgılarda dalgalanmalar sebep olmaktadır. Menopozla ilgili değişim genellikle 40’lı yıllarda başlar ve 4-8 yıl sürer. Bu demek oluyor ki bazı kadınlar menopoza girinceye kadar bir kaç sene boyunca fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşayacaklardır.  Menopoz kadınlarda adet kanamalarının 12 ay boyunca olmaması olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla menopoz üremenin sona ermesi anlamına gelmektedir.

Menopoza Bağlı Değişim Belirtileri

Adet uzunluğu ve akışındaki değişikliklerin yanısıra, menopoza bağlı değişimde genellikle ateş basması ve gece terlemeleri de eşlik etmektedir. Ateş basması, yüz bölgesinden başlayan, boyun ve göğüs kısmına, bazen tüm vücuda yayılan, bazen de yoğun terlemeye neden olabilen , sık sık çarpıntı ve anksiyete hissinin eşlik ettiği ve kadınların %45-85’inin adetle ilgili değişikliklerle birlikte ya da öncesinde yaşanan sıcaklık hissi olarak tanımlanabilir. Kadınların çoğunluğu, bu belirtileri son adetlerinden sonraki bir  yıl içinde ya da kısa bir süre sonra yaşarlar. Doğal olarak menopoza giren kadınlarda bu belirtiler genellikle iki yıl içerisinde kaybolur.

Doğal olarak menopoza giren kadınlarda bahsedilen belirtiler 2 yıl içersinde kaybolmaktadır. Cerrahi müdahale sonrasında menopoza giren kadınlarda ise ameliyattan hemen sonra şiddetli belirtiler görülmektedir. Bazı kadınların neden ateş basması yaşadıkları tam olarak bilinmemekle birlikte, diğer değişikliklerin yanında düşen östrojen seviyesi ısı regülasyonu problemine sebep olabilmektedir. Diğer menopoza bağlı değişim belirtileri arasında uykusuzluk, bellek problemleri, cinsel işlev bozukluğu, ve osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinde artış vardır.

Menopoz ve Ruh Sağlığı

Problemler ve Nedenleri

Kadınlarda orta yaş, genellikle artmış depresyon riski dönemi olarak görülmektedir. Yukarıda belirtildiği üzere menopoza girilen yıllarda kadınlar, sinirlilik, ağlama, anksiyete ve umutsuzluk duyguları bildirmekle birlikte bu duygusal sorunların nedeni net bir şekilde bilinmemektedir. Fakat, duygudurumda meydana gelen değişiklikler her zaman menopoza bağlı olmayabilir.  Eğer, hayat kalitenizi etkileyen bazı duygusal sorunlar yaşıyorsanız, bunları doktorunuzla konuşmak faydalı olabilir. Menopoz döneminde depresyon ve/veya anksiyete hislerine sebep olabilecek durumlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

 • Menopoz öncesinde depresyon yaşamak
 • Menopoz ve yaşlanma hakkında olumsuz hislere sahip olmak
 • Artmış stres
 • Şiddetli menopoz belirtileri yaşamak
 • Sigara içmek
 • Fiziksel olarak aktif olmamak
 • İlişkilerinde mutlu olmamak ya da ilişki  içinde olmamak.
 • İşsizlik
 • Ekonomik problemler
 • Düşük özgüven
 • Sosyal desteğin olmaması
 • Artık çocuk sahibi olunamayacağı için hayal kırıklığı yaşamak.

Kendini İyi Hissetmenin Yolları

Depresyon Tedavisi

Eğer belirtileriniz için tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz ve siz en uygun tedaviye birlikte karar verebilirsiniz.  Menopoz dönemindeki depresyon, yaşamın diğer dönemlerinde görülen depresyonun tedavisinden çok da farklı değildir. Eğer duygudurumunuzun yaşam kalitenizi etkilediğini düşünüyorsanız şunları yapabilirsiniz:

 • Uygun miktarda uyku almaya dikkat edin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku sırasında      odanızın serin ve karanlık olmasına özen gösterin. Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanın. Her türlü alkollü ve kafeinli içeceklerden, büyük  öğünlerden ve uyku öncesi fiziksel aktiviteden uzak durun.
 • Haftanın çoğu gününde 30 dakika fiziksel aktivite yapın.
 • Kendinize sınırlar belirleyin ve günlük  streslerle başedebilmek için olumlu başa çıkma teknikleri uygulayın.  Mesela, kitap okumayı, gevşeme teknikleri uygulamayı ve  açık havada vakitgeçirmeyi  deneyebilirsiniz.
 • Arkadaşlarınızla konuşun ve çevrenizde varsa sizinle aynı şeyi yaşayan kadınların katıldığı destek gruplarına      katılabilirsiniz. Aynı zamanda, sorunlarınız ve korkularınız ile ilgili danışma hizmetleri alabilirsiniz.
 • Doktorunuzdan çeşitli ilaçlar ve terapiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Menopoz döneminde uygulanan hormon      terapisi bu dönemde yaşadığınız duygusal belirtileri azaltmakta yardımcı olabilir. Aynı zamanda antidepresan kullanmanın da faydası olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>